0212 288 26 22  
   


Hizmetlerimiz: 

ESER TESCiLi

Türkiye’de  Fikir Ve Sanat Eserlerinin Tescil Ve Kaydi;

  • ZORUNLU KAYIT
  • iSTEğE BAğLI KAYIT

olmak üzere ikiye ayrilmaktadir.

Müzik ve sinema eserleriyle, bilgisayar oyunlari için ticari dolaşima sunulmadan önce kayit ve tescili yapilmasi zorunludur.

Yeni değişiklikten sonra, diğer eserlerin de tescil isteğe bağli olarak yapilmaktadir. Kültür ve Turizm Bakanliği’na tescil, başvuru sahibinin beyanina müstenit yapilmakta olduğundan, kayit esnasinda yanliş ve aldatici beyanlar ile kendisine ait olmayan mali ve manevi haklara ilişkin yanliş beyanda bulunanlar,  Yasadaki hukuki ve cezai müeyyidelere tabidirler.

Eser sahipliği, eserin yaratilmasi ile kazanilmiş bulunmaktadir. Yani, hakkin kazanilmasi için, herhangi bir makama tescil zorunluluğu bulunmamaktadir. Yalniz doğacak ihtilaflarda delil olmasi ve kötüniyetli kişilerin iddia ve savunmalarinin önüne geçmek için Eserlerin Tescili çok büyük önem taşimaktadir.

Eser sahiplerinin talebi üzerine, bu Kanun kapsaminda korunan tüm eserlerin (ilim ve Edebiyat Eserleri, Güzel Sanat Eserleri, Musiki Eserleri, Sinema Eserleri, Veri Tabanlari) kayit ve tescili yapilabilir, mali haklara ilişkin yararlanma yetkileri de kayit altina alinabilir.

 
şair Sabri Sk. No:14 Kat:2 Mecidiyeköy/şişli/istanbul Tel: (212) 288 26 22 [email protected] www.ustapatent.com
LiveZilla Live Help