0212 288 26 22  
   


Hizmetlerimiz: 

ESER TESCiLiNiN ÖNEMi

Burada kisa ve temel hatlariyla açiklamaya çaliştiğimiz gibi Fikri ve Sinai Haklar, Marka, Patent ve Telif Haklarinda ki hukuki düzenlemeler Hak Sahiplerine bir çok haklar sağlamaktadir.

Türkiye’de bu konu üzerindeki çalişmalar henüz  yeni olduğu gibi dinamik bir seyir izlemekte ve her gün gelişmekte ve değişmektedir.
Marka, Patent ve Tasarim Haklarindan tam olarak yararlanabilmek için TPE’de tescil yapilmasi ZORUNLUDUR aksi halde yürürlükteki yeni kanunlardan yararlanmak mümkün değildir.

Telif Haklarinda ise ilgili kanunlardan yararlanmak için kayit ve tescil müracaati yapmak ZORUNLULUğU BULUNMAMAKTADIR.
Eser Sahibi, hak sahipliğini ispatlamak kaydiyla mevcut yasalardan yararlanir, Yalniz bu durumda Avukat Murat Eltutan’in belirttiği üzere mahkemelerde mülkiyeti ve hak sahipliğini iSPAT ETME ZORLUğU YAşANMAKTADIR, bir diğer olumsuzlukta gerçekte hak sahibi olmayan kötüniyetli kişilerin ilgili eseri adlarina tescil ve kayitlamalari halinde yaşanmaktadir. Bir eserin kötüniyetle sahiplenmesi ve tescil edilmesi halinde gerçek hak sahipleri telafisi güç maddi manevi kayiplarla karşilaşmaktadirlar,  mahkemelerin yavaş işlemesi de mevcut mağduriyetin artmasina sebebiyet vermektedir.

Eser Sahipliğinde ispat kolayliği sağlamasi, kötüniyetli kişiler için caydiricilik özelliği taşimasi için tescil ve kayit işlemlerinin yapilmasini önermekteyiz…

 
şair Sabri Sk. No:14 Kat:2 Mecidiyeköy/şişli/istanbul Tel: (212) 288 26 22 [email protected] www.ustapatent.com
LiveZilla Live Help