0212 288 26 22  
   


Hizmetlerimiz: 

PATENT VEYA MÜRACAAT SAHiBiNiN YARARLANABiLECEği KANUNi HAKLAR

Tescilli patent sahibi veya müracaat sahibi dilerse taklit mallari toplatabilir. Hukuk ve ceza mahkemelerine başvuruda bulunabilir ve uğramiş olduğu zararin tazmini için maddi ve manevi tazminat davalari açabilir.

YASAL DURUM
Öncelikle Türk Ticaret Kanunu içersinde Haksiz Rekabet yasaklanmiştir. Haksiz rekabetin yasaklanmasi ve tazminat ödenmesi bu kanunla düzenlenmiştir. Ayrica, haksiz rekabet yapan kişiye hapis cezasi yaptirimi da uygulanmaktadir. 1995 yilinda yürürlüğe giren  Patentlerin  Korunmasi Hakkinda Kanunla marka haklarina tecavüz eden kişilere karşi etkili yaptirimlar söz konusudur. Bu yaptirimlar hapis ve para cezasi yaninda tazminati da kapsamaktadir. Hapis cezasi, işyeri kapatma, ürünlere ve makinelere el koyma, yüksek miktarda para cezasi ve hak sahibi lehine üçüncü kişinin verdiği maddi ve manevi zararlarin tazmin edilmesini düzenlemektedir. 1995 yilinda yürürlüğe giren  Marka Kanunu, Endüstriyel Tasarim Kanunu,  Patent Kanunu,  Coğrafi işaretlerin Korunmasi Hakkindaki Kanunlarda tescil sahiplerini hukuken korumaktadir.

YASAL KURUMLAR
Cumhuriyet Savciliklari ve Ceza Mahkemeleri;
Türkiye de yukarida belirttiğimiz yasal düzenlemelerle, marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretlere tecavüz eden kişiler hakkinda, Türk Patent Enstitüsüne tescil edilmiş hak sahibinin veya vekilinin şikâyetine bağli olarak cumhuriyet savciliği ivedilikle olaya el koymaktadir.
Cumhuriyet Savcisinin görevlendirdiği polis kuvvetiyle birlikte, marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaret haklarina tecavüz eden kişi veya firmanin taklit veya kaçak ürünlerine, üretim araç gereçlerine el konulmaktadir.
Bilirkişi incelemesinden sonra ürünlerin taklit olduklari anlaşildiği zaman bu kişiler hakkinda ceza mahkemelerinde ceza davasi açilmaktadir.  işyerleri kapatilmaktadir. Ayrica  para cezasi verilmektedir.
Ticaret Mahkemeleri;
Türkiye de haksiz rekabette bulunan kişiler ve kurumlar hakkinda Ticaret Hukuku Hükümleri Uyarinca Ticaret Mahkemelerinde haksiz rekabetin tespiti, haksiz rekabetin yasaklanmasi ve  tazminat ödenmesi için davalar açilmaktadir.

ihtisas Mahkemeleri;
Marka, Patent, Endüstriyel Tasarim ve Telif hakki tescilli olan hak sahipleri ihtisas Mahkemelerinde  (Fikri ve Sinai Haklar Hukuk/Ceza Mahkemeleri)  Haksiz rekabetin tespiti, Haksiz Rekabetin Yasaklanmasi, Tazminat, Tedbir istemleri için davalar açilmaktadir. ihtisas Mahkemesinde dava açabilmek için öncelikli kural Marka, Patent ve Endüstriyel Tasarimin Türkiye’de (TPE) tescilli olmasidir. Türk Patent Enstitüsüne tescilleri olmayan marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretler etkili yasal düzenlemelerden yararlanamazlar.
Türk Patent Enstitüsü;
Türkiye de markalarin, patentlerin, endüstriyel tasarimlarin ve coğrafi işaretlerin tescili Türk Patent Enstitüsüne yapilmaktadir. Türk Patent Kurumuna tescilli bulunan bir marka, patent, endüstriyel tasarim ya da coğrafi işaret Türk Kanunlari ve mahkemeleri tarafindan korunmaktadir.
Tarafimiza vereceğiniz vekâletle yukarida belirttiğimiz marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretlerin tescil işlemlerini Türk Patent Enstitüsünde yaptirabiliriz. Bu işlemlerle ilgili yetkili avukatlarimiz vardir.
Türkiye de taklitçi (Korsan)  üreticiler ve tüccarlar hakkinda Cumhuriyet Savciliklarina başvurabilmemiz veya dava açabilmemiz için müvekkillerin sahip olduklari ticari markalari, endüstriyel tasarimlari, patentleri ve coğrafi işaretleri Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirmeleri ön koşuldur.

 
şair Sabri Sk. No:14 Kat:2 Mecidiyeköy/şişli/istanbul Tel: (212) 288 26 22 [email protected] www.ustapatent.com
LiveZilla Live Help