0212 288 26 22  
   


Hizmetlerimiz: 

TASARIM HAKKINA TECAVÜZ SAYILAN FiiLLER


Türkiye Hukukuna göre aşağida yazili fiiller tasarim hakkina tecavüz sayilir
  a-Tasarim hakki sahibinin izni olmaksizin tasarimin aynini veya belirgin bir biçimde benzerini yapmak, üretmek, piyasaya sunmak, satmak, sözleşme akdi için icabda bulunmak, kullanmak, ithal etmek ve bu amaçlarla depolama, elde bulundurmak.
  b-Tasarim belgesi sahibi tarafindan sözleşmeye dayali lisans yoluyla verilmiş haklari izinsiz genişletmek veya bu haklari üçüncü kişilere devir etmek.
 c-Bu maddenin önceki a ile b bendlerinde yazili fiillere iştirak veya yardim veya bunlari teşvik etmek veya hangi şekil ve şartlarda olursa olsun bu fiillerin yapilmasini kolaylaştirmak.
d-Kendisinde bulunan ve haksiz olarak üretilen veya ticaret alanina çikarilan eşyanin nereden alindiğini veya nasil sağlandiğini bildirmekten kaçinmak.
e-Gasp.
          Tasarim başvurusu bu Tasarim Bülteninde (Tasarim Gazetesi) ilan edildiği  takdirde, başvuru sahibi, tasarima vaki tecavüzlerden dolayi hukuk ve ceza davasi açmaya yetkilidir. Tecavüz eden, başvurudan veya kapsamindan haberdar edilmiş ise, başvurunun yayinlanmiş olmasina bakilmaz. Tecavüz edenin kötü niyetli olduğu mahkeme tarafindan hükmolunursa, yayindan önce de tecavüzün varliği kabul edilir.
    Koruma kapsamindaki tasarimin tescilli olduğuna ilişkin ürün, ambalaj veya fatura üzerine konulmamiş olmasi, eylemi tecavüz olmaktan çikarmaz. Tescil işaretleri kusurun değerlendirilmesi sirasinda dikkate alinir. Ayrica  hapis cezalari mevcuttur.
Hukuk Büromuzdan söz konusu adli ve idari süreçler hakkinda destek ve bilgi talep edebilirsiniz

 

 YASAL KURUMLAR
Cumhuriyet Savciliklari ve Ceza Mahkemeleri;
Türkiye de yukarida belirttiğimiz yasal düzenlemelerle, marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretlere tecavüz eden kişiler hakkinda, Türk Patent Enstitüsüne tescil edilmiş hak sahibinin veya vekilinin şikâyetine bağli olarak cumhuriyet savciliği ivedilikle olaya el koymaktadir.
Cumhuriyet Savcisinin görevlendirdiği polis kuvvetiyle birlikte, marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaret haklarina tecavüz eden kişi veya firmanin taklit veya kaçak ürünlerine, üretim araç gereçlerine el konulmaktadir.
Bilirkişi incelemesinden sonra ürünlerin taklit olduklari anlaşildiği zaman bu kişiler hakkinda ceza mahkemelerinde ceza davasi açilmaktadir.  işyerleri kapatilmaktadir. Ayrica  para cezasi verilmektedir.
Ticaret Mahkemeleri;
Türkiye de haksiz rekabette bulunan kişiler ve kurumlar hakkinda Ticaret Hukuku Hükümleri Uyarinca Ticaret Mahkemelerinde haksiz rekabetin tespiti, haksiz rekabetin yasaklanmasi ve  tazminat ödenmesi için davalar açilmaktadir.

ihtisas Mahkemeleri;
Marka, Patent, Endüstriyel Tasarim ve Telif hakki tescilli olan hak sahipleri ihtisas Mahkemelerinde (Fikri ve Sinai Haklar Hukuk/Ceza Mahkemeleri)  Haksiz rekabetin tespiti, Haksiz Rekabetin Yasaklanmasi, Tazminat, Tedbir istemleri için davalar açilmaktadir. ihtisas Mahkemesinde dava açabilmek için öncelikli kural Marka, Patent ve Endüstriyel Tasarimin Türkiye’de (TPE) tescilli olmasidir. Türk Patent Enstitüsüne tescilleri olmayan marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretler etkili yasal düzenlemelerden yararlanamazlar.
Türk Patent Enstitüsü;
 Türkiye de markalarin, patentlerin, endüstriyel tasarimlarin ve coğrafi işaretlerin tescili Türk Patent Enstitüsüne yapilmaktadir. Türk Patent Kurumuna tescilli bulunan bir marka, patent, endüstriyel tasarim ya da coğrafi işaret Türk Kanunlari ve mahkemeleri tarafindan korunmaktadir.
Tarafimiza vereceğiniz vekâletle yukarida belirttiğimiz marka, patent, endüstriyel tasarim ve coğrafi işaretlerin tescil işlemlerini Türk Patent Enstitüsünde yaptirabiliriz. Bu işlemlerle ilgili yetkili avukatlarimiz vardir.
Türkiye de taklitçi (Korsan)  üreticiler ve tüccarlar hakkinda Cumhuriyet Savciliklarina başvurabilmemiz veya dava açabilmemiz için müvekkillerin sahip olduklari ticari markalari, endüstriyel tasarimlari, patentleri ve coğrafi işaretleri Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirmeleri ön koşuldur.

 
şair Sabri Sk. No:14 Kat:2 Mecidiyeköy/şişli/istanbul Tel: (212) 288 26 22 [email protected] www.ustapatent.com
LiveZilla Live Help